podrozujemy tam gdzie sloneczko, LEKCJE JĘZYKA UKRAIŃSKIEGO
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Scenariusz zdobył II miejsce w polsko ukraińskim konkursie
materiałów dydaktycznych o współpracy „Poznajmy lepiej swoich sąsiadów”
organizowanym w ramach Programu „Przemiany w Regionie” RITA
Autorzy: Olga Soroka, Krystyna Husar
Temat: PodróŜujemy tam, gdzie słońce zachodzi
dla uczniów 4 klas szkół Ukrainy
z przedmiotu „Ja i Ukraina”
Cele lekcji:
Uczniowie powinni znać:
–
mapę, połoŜenie na mapie Polski i Ukrainy
–
symbolikę państwową Polski i Ukrainy.
Uczniowie powinni umieć:
–
pokazać na mapie Polskę, Ukrainę, ich granice;
–
rozpoznać stroje narodowe narodów polskiego i ukraińskiego.
Uczniowie powinni mieć wyobraŜenie o:
– pieśniach, języku narodu polskiego.
Lp. Przebieg zajęć
(formy i metody)
Treść
Czas Uwagi organizacyjno
metodologiczne
1 Słowo wstępne
nauczyciela.
Rozmowa
Nauczyciel ogłasza, Ŝe dziś na
lekcji uczniowie będą
podróŜować. Aby wybrać,
dokąd naleŜy posłuchać
kołysanki, zrozumieć jej treść
oraz określić, w jakim języku
jest śpiewana.
1 min. Dzieci stoją w kole.
Kołysanki słuchają z
zapisu dźwiękowego
lub w autentycznym
wykonaniu.
Dopuszczalna recytacja
tekstu kołysanki.
2 Słuchanie
kołysanki 12 razy.
Na przykład: „śyła sobie
babuleńka, miała domek z
masła, tam się działy róŜne
cuda, pstryk – iskierka
zgasła”
3 min.
3 Rozmowa o treści. 1. O czym i o kim jest
kołysanka?
2. Z czego był domek
babuleńki?
3. Co stało się w tym domku?
4. W jakim języku śpiewano
kołysankę?
Tak, kołysanka była śpiewana
w języku polskim. A czy
wiecie gdzie znajduje się to
państwo? Właśnie dzisiaj na
lekcji dowiecie się gdzie
znajduje się Rzeczpospolita
Polska, jakie są jej symbole
narodowe i strój narodowy.
3 min. Odpowiedzi dzieci.
Jeśli dzieci nie
zrozumiały treści w
języku polskim, moŜna
zaśpiewać proste
tłumaczenie:
«жила собі
бабусенька, мала
хатку з масла, там
творились різні чуда
– раз і свічка згасла»
4 Oglądanie mapy
Ukrainy.
Wy juŜ wiecie, Ŝe to nasz kraj
ojczysty – Ukraina. Jej stolicą
jest miasto Kijów.
Rzeczpospolita Polska
znajduje się tam, gdzie
zachodzi słońce – na
zachodzie. A Ŝeby zobaczyć
to lepiej weźmiemy mapę
Europy.
1 min. Uczniowie siedzą w
ławkach. Nauczyciel
obwodzi na mapie
granice Ukrainy.
5 Oglądanie mapy
Europy.
To jest Rzeczpospolita
Polska, koło niej znajduje się
wiele innych państw. Polska
ma aŜ siedmiu sąsiadów. A
teraz obejrzymy mapę Polski.
2 min. Nauczyciel obwodzi
granice Polski na
mapie Europy.
6 Oglądanie mapy
Polski.
Na przykład,
Heleny Metery
„Czytam po
polsku” s. 7879.
Stolicą Polski jest miasto
Warszawa. Główna rzeka to
Wisła, którą bardzo lubią i
opowiadają o niej w
pieśniach. Na północy kraj ma
dostęp do Morza Bałtyckiego.
6 min. Uczniowie siedzą w
ławkach.
Nauczyciel mówi. Tam znajdują się duŜe miasta
portowe – Gdynia, Gdańsk. W
Polsce mieszkają w
większości Polacy, którzy
kochają swój kraj, swoją
ojczyznę.
7 Oglądanie godła i
flagi Polski.
Kolorowanie flagi
w zeszytach.
Nauczyciel demonstruje
symbole narodowe:
jakiego koloru jest flaga
narodowa;
opiszcie godło Polski.
5 min. Nauczyciel zachęca
uczniów do
odpowiedzi. Uczniowie
w zeszytach kolorują
flagę Polski.
8 Gra dydaktyczna:
„Ubierz lalkę
Janka i Kasi”.
Nauczyciel demonstruje
uczniom polskie pieniądze
złote.
Strój dziewczynki: biała
haftowana bluzka, czerwona
szeroka spódnica, biały
fartuszek i czarny gorset
wyszywany koralikami.
Strój chłopca: jasne spodnie z
czerwoną podłuŜną kreską,
wydłuŜona kamizelka, czapka
z pawim piórkiem.
Taki strój noszono w
Krakowie.
13 min. Uczniowie są
podzieleni na 2
druŜyny. Pierwsza –
druŜyna chłopców
„Janek”, druga –
dziewczynek „Kasia”.
Przygotowane są dwa
duŜe szablonylalki –
chłopiec i
dziewczynka,
wysokości ok. 6070
cm. Koło nich leŜą na
tacach szablony
(elementy stroju), które
przyczepia się do lalki
„ubierając” ją.
Samodzielna praca w
druŜynach.
9 Oglądanie
porównawczej
tabeli.
Uczniowie razem z
nauczycielem określają
charakterystyczne cechy
Polski i Ukrainy.
7 min. Uczniowie siedzą w
ławkach.
10 Podsumowanie.
Rozmowa.
1. Jak nazywa się kraj, do
którego dzisiaj
podróŜowaliśmy?
2. W jakim kierunku od
Ukrainy znajduje się ten kraj?
3. Jakiego koloru jest flaga
Polski?
4. Jakie godło mają Polacy?
5. Co wam się najbardziej
spodobało na dzisiejszej
lekcji?
Wróciliśmy z zachodu na
wschód, do Ukrainy, do
naszego ojczystego miasta.
4 min.
Materiały konieczne do przeprowadzenia zajęć:
zapis dźwiękowy kołysanki i pieśni ludowych;
mapa Ukrainy, Polski, Europy;
szablony lalek chłopca i dziewczynki z elementami stroju narodowego, które
moŜna łatwo nałoŜyć bądź przyczepić;
charakterystyka porównawcza Polski i Ukrainy gra w loteryjkę.
rysunek flagi i godła Polski i Ukrainy;
[ Pobierz całość w formacie PDF ]